Site Loader

Diabetes neboli cukrovka patří mezi choroby, která je mezi lidmi velmi rozšířená. Jedná se o zvýšenou hladinu cukru v krvi, z důvodu špatné funkce slinivky břišní. Slinivka břišní pracuje tak, že vylučuje hormon insulin, který cukr v krvi udržuje v normální výši. Je-li nějak poškozená chorobou, nedokáže držet hladinu cukru v normálu a dochází k cukrovce.
Rozlišujeme cukrovku dvou typů. I. typ postihuje lidi mladšího věku včetně dětí, její příčina není jasná a jde o chorobu doživotní. U diabetu II. typu, tzv. stařeckého diabetu, se setkáváme s tím, že se kombinuje, kdy buňky slinivky zanikají stářím a neprodukují dostatečné množství hormonu udržující cukr v krvi v normě s faktorem špatné reakce těla na inzulín. Souběh těchto problémů pak vyústí v tak zvanou stařeckou cukrovku.
insulinová stříkačka
Příznaky
Postižení lidé začnou pociťovat žízeň, nadměrně pijí, hubnou, necítí se dobře. Typická je obrovská únava, snadná náchylnost k infekcím, kožní problémy jako opary a ekzémy. Pokud na sobě pozorujeme některý z těchto problémů v alarmující častosti, měli bychom navštívit svého lékaře a nechat se celkově vyšetřit. Jedině tak odhalíme, zda nejsme další z řady potencionálních diabetiků.
Když už diabetikem jsme
Nutné je dodržovat pokyny svého lékaře nebo pokyny specializované poradny pro diabetiky. Je potřeba dbát na dost pohybu, životní styl, dodržovat správný vhodný jídelníček. Nepřecházet i lehké choroby, protože i přechozená viróza může být pro člověka s cukrovkou nebezpečná. Je správné přečíst si o cukrovce odbornou literaturu a seznámit se s příčinami a důsledky, ale i životním stylem s touto nemocí.
diabetické pomůcky
Dnešní medicína dokáže pacienty s cukrovkou udržet ve zcela plnohodnotném životě, který žijí jejich zdraví vrstevníci. Je ale třeba spolupracovat s lékaři, vědět, kde máme své hranice. Umět naslouchat varováním, kdy nám tělo říká, že už je vhodné si odpočinout nebo změnit něco v jídle. Dodržovat určitý životní styl se ale dokáže naučit i malé dítě. Je třeba pevná vůle a chuť být co nejvíce v pohodě.